BD33IC0MEFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BD33IC0MEFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD33IC0MEFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD33IC0MEFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33IC0MEFJ-CE2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33IC0MEFJ-CE2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
700 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
700 µA
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1A