BU33UV7NUX-E2
DigiKey Part Number
BU33UV7NUX-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BU33UV7NUX-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BU33UV7NUX-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33UV7NUX-E2
Description
IC REG BOOST 3.3V 500MA 10VSON
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 10-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU33UV7NUX-E2 Models
Category
Voltage - Input (Max)
4.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
800kHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)