GMR50HJBFGR018
DigiKey Part Number
846-GMR50HJBFGR018TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-GMR50HJBFGR018CT-ND - Cut Tape (CT)
846-GMR50HJBFGR018DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMR50HJBFGR018
Description
RES 18M OHM 1% 4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mOhms ±1% 4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMR50HJBFGR018 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)