PTZTE255.6A
DigiKey Part Number
PTZTE255.6ATR-ND - Tape & Reel (TR)
PTZTE255.6ACT-ND - Cut Tape (CT)
PTZTE255.6ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTZTE255.6A
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 1 W ±6% Surface Mount PMDS
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
PMDS
Tolerance
±6%
Base Product Number
Power - Max
1 W