RB160M-40TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 663
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 730
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 36
Diodes Incorporated
In Stock: 40
Nexperia USA Inc.
In Stock: 10 436
Panjit International Inc.
In Stock: 3 226
Diode 40 V 1A Surface Mount PMDU
RB160M-40TR
DigiKey Part Number
RB160M-40TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160M-40CT-ND - Cut Tape (CT)
RB160M-40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160M-40TR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Last Time Buy
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 1 A