RB550VAM-30TR
DigiKey Part Number
RB550VAM-30TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB550VAM-30TRCT-ND - Cut Tape (CT)
RB550VAM-30TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB550VAM-30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount
EDA/CAD Models
RB550VAM-30TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A