RBR3LAM60BTR
DigiKey Part Number
RBR3LAM60BTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3LAM60BCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3LAM60BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3LAM60BTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RBR3LAM60BTR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 3 A