RQ5C025TPTL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ5C025TPTL |
Description | MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 2.5A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±12V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 700mW (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 2.5A, 4.5V | Base Product Number |