RSJ550N10TL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 55A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LPTS
RSJ550N10TL
DigiKey Part Number
RSJ550N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSJ550N10TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RSJ550N10TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSJ550N10TL
Description
MOSFET N-CH 100V 55A LPTS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSJ550N10TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
143 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6150 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16.8mOhm @ 27.5A, 10V