RSX301L-30TE25
DigiKey Part Number
846-RSX301L-30TE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RSX301L-30TE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RSX301L-30TE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX301L-30TE25
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 3A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 3 A