RUF020N02TL
DigiKey Part Number
RUF020N02TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RUF020N02TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RUF020N02TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUF020N02TL
Description
MOSFET N-CH 20V 2A TUMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 2A (Ta) 320mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RUF020N02TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
180 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
320mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TUMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 2A, 4.5V