UMB10NTN
DigiKey Part Number
UMB10NTNTR-ND - Tape & Reel (TR)
UMB10NTNCT-ND - Cut Tape (CT)
UMB10NTNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMB10NTN
Description
TRANS PREBIAS 2PNP 50V UMT6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 2 PNP - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 250MHz 150mW Surface Mount UMT6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMB10NTN Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
80 @ 10mA, 5V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 250µA, 5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector Cutoff (Max)
500nA
Part Status
Active
Frequency - Transition
250MHz
Transistor Type
2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Power - Max
150mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Base (R1)
2.2kOhms
Supplier Device Package
UMT6
Resistor - Emitter Base (R2)
47kOhms