25PZE220M8X9
DigiKey Part Number
25PZE220M8X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PZE220M8X9
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 27mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25PZE220M8X9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C