35JZV33M6.3X6.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 713
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 405
KEMET
Chemi-Con
KEMET
Taiyo Yuden
Nichicon
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
35JZV33M6.3X6.1
DigiKey Part Number
35JZV33M6.3X6.1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JZV33M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35JZV33M6.3X6.1 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C