400LEX1MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-2719-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400LEX1MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
400LEX1MEFC6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
24 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
48 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C