50PZF100M10X9
DigiKey Part Number
50PZF100M10X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PZF100M10X9
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 50V TH
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50PZF100M10X9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C