50YXJ10M5X11 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1189-2322-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 50YXJ10M5X11 |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 50YXJ10M5X11 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Impedance 1.5 Ohms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.079" (2.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |