CP2088-219
DigiKey Part Number
2223-CP2088-219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP2088-219
Description
PELTIER, 8.8 X 8.8 X 2.19 MM, 2
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 4.3W @ 27°C 2 A 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP2088-219 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.19mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Series
Current - Max
2 A
Packaging
Box
Voltage - Max
3.8 V
Part Status
Active
Resistance
1.43 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Square - 8.80mm L x 8.80mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
4.3W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C