DS02-254-1L-12BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 12 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02-254-1L-12BE
DigiKey Part Number
2223-DS02-254-1L-12BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02-254-1L-12BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DS02-254-1L-12BE Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
1.262" (32.05mm)