SPG145-56
DigiKey Part Number
2223-SPG145-56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG145-56
Description
TEG, 5 V / 2.9 A OUTPUT, 56 X 56
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 14.5W @ 27°C 2.9 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG145-56 Models
Category
Height
5.55mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
2.9 A
Part Status
Active
Voltage - Max
5 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
1.67 Ohms
Size / Dimension
Square - 56.00mm L x 56.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
14.5W @ 27°C