TB007-508-16BE
TB007-508-16BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB007-508-16BE
DigiKey Part Number
102-6212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB007-508-16BE
Detailed Description
16 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB007-508-16BE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
16
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V