RC1005F270CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24 051
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 26 349
Datasheet
YAGEO
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
In Stock: 558
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
27 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1005F270CS
DigiKey Part Number
1276-3907-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005F270CS
Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1005F270CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)