RC1005F680CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 127 496
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 7 673
Datasheet
YAGEO
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
68 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1005F680CS
DigiKey Part Number
1276-3932-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005F680CS
Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1005F680CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)