RC1608F123CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 58 313
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
12 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608F123CS
DigiKey Part Number
1276-4750-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608F123CS
Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608F123CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)