MMS-115-01-H-DV
DigiKey Part Number
MMS-115-01-H-DV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-115-01-H-DV
Description
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-115-01-H-DV Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)