MTMM-104-14-S-S-535
MTMM-104-14-S-S-535
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-14-S-S-535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-14-S-S-535
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-14-S-S-535 Models
Category
Contact Length - Mating
0.535" (13.59mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.751" (19.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A