MTSW-109-11-L-D-700
DigiKey Part Number
612-MTSW-109-11-L-D-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-11-L-D-700
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-11-L-D-700 Models
Contact Length - Mating
0.700" (17.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A