MW-02-03-G-D-245-065
DigiKey Part Number
MW-02-03-G-D-245-065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW-02-03-G-D-245-065
Description
CONN HDR 4POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MW-02-03-G-D-245-065 Models
Category
Length - Overall Pin
0.310" (7.874mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.065" (1.651mm)
Series
Length - Stack Height
0.245" (6.223mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.039" (1.00mm)