SMM-140-02-S-S
DigiKey Part Number
SAM1244-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM-140-02-S-S
Description
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM-140-02-S-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
350VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Surface Mount
Contact Material
Beryllium Copper
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 019
Factory Stock: 693
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
CONN RCPT 39POS 0.079 GOLD SMD
In-Stock: 0
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 37POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD
In-Stock: 102
CONN RCPT 35POS 0.079 GOLD SMD