Image for SO-0575-01-01-02 is not available
SO-0575-01-01-02
DigiKey Part Number
612-SO-0575-01-01-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SO-0575-01-01-02
Description
ROUND STANDOFF #4-40 SS 5.75MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Round Standoff Threaded #4-40 Stainless Steel 0.226" (5.75mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SO-0575-01-01-02 Models
Category
Threaded/Unthreaded
Threaded
Mfr
Gender
Female, Force Fit
Series
Screw, Thread Size
Packaging
Bulk
Diameter - Outside
0.250" (6.35mm) 1/4"
Part Status
Active
Between Board Height
0.226" (5.75mm)