TMMS-130-01-F-Q-RA-FS
DigiKey Part Number
SAM15867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMMS-130-01-F-Q-RA-FS
Description
CONN HEADER R/A 120P 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 120 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMMS-130-01-F-Q-RA-FS Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.475" (12.07mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C