TSW-110-17-T-D
DigiKey Part Number
SAM1066-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-110-17-T-D
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-110-17-T-D Models
Contact Length - Mating
0.620" (15.75mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Additional Resources
In-Stock: 420
Factory Stock: 1 805
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 605
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM