TSW-132-23-G-D
DigiKey Part Number
SAM1068-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-132-23-G-D
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-132-23-G-D Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 429
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 212
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM