TSW-148-23-T-D
DigiKey Part Number
SAM1074-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-148-23-T-D
Description
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 96 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-148-23-T-D Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 243
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 234
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM
In-Stock: 181
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM