ABLS1A24021
ABLS1A24021
ABLS1A24021
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A24021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A24021
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.1A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABLS1A24021 Models
Category
Power (Watts)
50W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Input Type
AC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
PFC
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
3.52" L x 1.18" W x 2.95" H (89.4mm x 30.0mm x 74.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cUL, EAC, KC
Current - Output (Max)
2.1A