BSH1002P31A2A
DigiKey Part Number
4008-BSH1002P31A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1002P31A2A
Description
MOTOR 100 IP65 KEYED INC NOBRK A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 2.15kW 480VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
821.3 / 5800
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
2.15kW
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC