LC1DT60AD7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT60AD7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT60AD7
Description
TESYS 4P EVLK CTRACTOR 60A AC1 4
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 60 A 42VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT60AD7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
35.7 VAC
Must Release Voltage
12.6 VAC
Coil Voltage
42VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
60 A