LC1F1250P7
DigiKey Part Number
4008-LC1F1250P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F1250P7
Description
1250A CONTACTOR 3P 230V 50/60HZ
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 1.26 kA 230VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1F1250P7 Models
Category
Contact Rating (Current)
1.26 kA
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC, 460VDC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
57.5 VAC
Coil Voltage
230VAC