LC1F1700
DigiKey Part Number
4008-LC1F1700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F1700
Description
CONTACTEUR 1700A 3P NU
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 700 A 110 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1F1700 Models
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Schneider Electric
Contact Rating (Current)
700 A
Series
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
75 ms
Coil Voltage
110 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC