DAT200-12
DigiKey Part Number
725-1361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAT200-12
Description
RELAY REED SPST-NO 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAT200-12 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.25 VDC
Part Status
Active
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
150 Ohms
Switching Voltage
2500VAC, 2500VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
80 mA