SSF67A25B150
DigiKey Part Number
725-1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSF67A25B150
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (2) (Single Float) SPST-NO, SPST-NC Output Panel Mount, M16x2 Thread
EDA/CAD Models
SSF67A25B150 Models
Current
600 mA
Switch Actuation Level
0.984", 5.906" (25mm, 150mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
135°C
Output Type
Switch (2) (Single Float)
Voltage Rating
120VDC, 240VAC