SSF67B50B300
DigiKey Part Number
725-1331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSF67B50B300
Detailed Description
Liquid Level Sensor Analog, Switch SPST-NC, SPST-NC Output Panel Mount, M16x2 Thread
EDA/CAD Models
SSF67B50B300 Models
Current
600 mA
Switch Actuation Level
1.969" ~ 11.811" (50mm ~ 300mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
135°C
Output Type
Analog, Switch
Voltage Rating
120VDC, 250VAC