3RT12656AB36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 265 A 23 ~ 26VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT12656AB36
DigiKey Part Number
3473-3RT12656AB36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT12656AB36
Description
CONTACTOR VAC S10 265A 23-26V 3P
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Manufacturer
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Operate Time
95 ms
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Release Time
80 ms
Coil Voltage
23 ~ 26VAC/DC
Coil Power
700W
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
265 A