3RT20353KB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 5
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 0
In Stock: 17
In Stock: 15
In Stock: 1
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 60 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20353KB40
DigiKey Part Number
3473-3RT20353KB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20353KB40
Description
CONTACTOR S2 40A 24VDC SPRING 1N
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
80 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
55 ms
Coil Power
21.5W
Contact Rating (Current)
60 A