3RT23161AP00
DigiKey Part Number
3473-3RT23161AP00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT23161AP00
Description
CONTACTOR RES S00 18A 230VAC 4NO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 18 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
35 ms
Coil Voltage
230VAC
Release Time
13 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Coil Power
24.3VA
Contact Rating (Current)
18 A