MBRD10200
DigiKey Part Number
1655-MBRD10200TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-MBRD10200CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-MBRD10200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRD10200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V Surface Mount DPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)