RGC0805DTC49K9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 16 830
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 481
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 7 136
49.9 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RGC0805DTC49K9
DigiKey Part Number
RGC0805DTC49K9-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805DTC49K9
Description
RES 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0805DTC49K9 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)