RMCF0603FG4K99 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 451 227
Datasheet
Direct
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
In Stock: 642
Bourns Inc.
Panasonic Industry
4.99 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603FG4K99
DigiKey Part Number
RMCF0603FG4K99TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FG4K99
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0603FG4K99 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)