RMCF0603ZG0R00
DigiKey Part Number
738-RMCF0603ZG0R00TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0603ZG0R00CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0603ZG0R00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603ZG0R00
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/10W 0603
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0603ZG0R00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)