RMCF0805JG100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
100 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0805JG100K
DigiKey Part Number
738-RMCF0805JG100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0805JG100KCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0805JG100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805JG100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0805JG100K Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)